Czy leczenie kanałowe zęba boli?

Ból od zawsze był nieodłączną składową ludzkiego życia i mimo, że z zasady był zjawiskiem niepożądanym, to człowiek umiał się z nim obchodzić i z nim żyć. Poradzenie sobie ze strachem przed bólem, zwłaszcza na myśl o wizycie u stomatologa, nie jest jednak wcale takie proste.

Z takim stereotypowym myśleniem na temat dyskomfortu odczuwanego przez pacjentów na fotelu dentystycznym, od wielu lat walczą sami stomatolodzy. W dobie nowoczesnej stomatologii mamy do wyboru mnóstwo metod pozwalających na walkę z bólem, dostosowanych do indywidualnych potrzeb konkretnego pacjenta. W celu uśmierzania bólu stosujemy nowoczesne środki znieczulające, farmakologię oraz najnowsze metody zastosowania pola magnetycznego. Wszystko to pozwala zaoszczędzić nam wielu cierpień, natomiast wizyta u dentysty może kojarzyć nam się teraz bardzo pozytywnie.

Znamiennym przykładem zabiegu, który nie musi być wcale bolesny, jest leczenie kanałowe zęba. W momencie, gdy proces próchnicowy przekracza twarde tkanki zęba i doprowadza do stanu zapalnego miazgi w jego wnętrzu, wskazane jest przeprowadzenie leczenia kanałowego. Obecnie niemal każdy gabinet stomatologiczny w Polsce przystosowany jest do niesienia takiej pomocy swoim Pacjentom. Zawsze warto jest podjąć próbę leczenia kanałowego, jako szansy na zachowanie zęba pacjenta, a profesjonalny endodonta potrafi ten zabieg przeprowadzić w zasadzie bezboleśnie. Oczywiście wszystko zależy od wrażliwości pacjenta na ból – jedne osoby żądają znieczulenia przy najmniejszym zabiegu, inne próg bólu mają bardzo wysoki. Aby zerwać ze złą reputację leczenia kanałowego, należy podkreślić, iż w dzisiejszych czasach gabinet stomatologiczny stosuje skuteczniejsze środki znieczulające, niż miało to miejsce przed laty. Mogą z nich korzystać również osoby z obciążeniami ogólnoustrojowymi, jak też kobiety w ciąży. Zabieg leczenia kanałowego przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, dlatego nie należy się go obawiać. Poza tym endodonta pracujący w powiększeniu mikroskopu ma dokładny wgląd do wnętrza zęba. Ułatwia to szczegółowe opracowanie kanałów, umożliwia usunięcie starego wypełnienia kanałowego, ułamanych fragmentów narzędzi oraz patologicznych tworów – zębiniaków, tworzących się w procesie chorobowym lub po urazem zęba. W znacznym stopniu zwiększa to więc skuteczność leczenia i zmniejsza ryzyko odczuwania dokuczliwego bólu.

Należy również zaznaczyć, że leczenie kanałowe jest zabiegiem inwazyjnym, mogą więc wystąpić pewne niedogodności związane z bólem w jamie ustnej już po samym zabiegu. Ten przejściowy dyskomfort może potrwać ok 3 tygodni lub nieco dłużej, jeśli infekcja zęba była mocno rozwinięta lub był to przypadek trudniejszy w leczeniu. Może też nie  występować w ogóle. W tym czasie pacjent może odczuwać ból samoistny leczonego zęba, jego wrażliwość na nacisk, może wystąpić obrzęk. Aby zmniejszyć ten dyskomfort stomatolog może zalecić przyjmowanie leku przeciwbólowego, a czasem przepisać antybiotyk.

W specjalistycznie wyposażonym gabinecie stomatologicznym z pomocą przychodzą nam nowoczesne osiągnięcia technologiczne medycyny. W gabinecie Periogabinet, podczas zabiegów stosuje się pole magnetyczne. To zastosowanie jest wynikiem szeregu badań wybitnych naukowców na przestrzeni wielu lat. Pole magnetyczne między innymi przyspiesza proces gojenia ran, regenerację tkanki kostnej, działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo, a także zmniejsza stopień odczuwania bólu. Wachlarz jego zastosowań w procesie leczenia organizmu jest bardzo szeroki. Pomaga w znacznie krótszym okresie powrócić do sprawności, zdrowia i komfortu.

Po tym czasie zostaje już tylko cieszyć się wyleczonym zębem przez wiele lat.