Kiedy leczenie kanałowe przeprowadza się pod mikroskopem?

W dzisiejszych czasach – w dobie powszechnego dostępu do najróżniejszych usług medycznych oraz postępującej komputeryzacji w niemal wszystkich dziedzinach życia, trudno nam sobie wyobrazić, jakie problemy z uzębieniem miewali ludzie przed rozwojem nowoczesnej stomatologii. Postępowanie lecznicze, mimo dużej wiedzy i umiejętności lekarza, nie zawsze dawało takie możliwości, jak dziś. W wielu bardziej skomplikowanych przypadkach poważna zaawansowana infekcja próchnicowa kończyła się usunięciem zęba.

Jedną z możliwości jakie niesie za sobą rozwój współczesnej stomatologii jest leczenie kanałowe w polu mikroskopu endodontycznego. Jest to zabieg, który bardzo często pozwala na uratowanie zęba przed ekstrakcją. Praca w mikroskopie daje czytelny wgląd do wnętrza zęba, pozwala na lokalizację ujść kanałów, które gołym okiem nie są do zlokalizowania, znacznie ułatwia opracowanie kanałów wąskich, zakrzywionych, kanałów z odgałęzieniami. Ułatwia ponowne leczenie kanałowe. Umożliwia wykrywanie pęknięć i perforacji ścian zęba oraz precyzyjne ich zamykanie, leczenie i wypełnianie kanałów w korzeniach częściowo zresorbowanych lub leczenie kanałowe zębów stałych u młodych pacjentów. Często pozwala na uwidocznienie i usunięcie złamanego w kanale narzędzia. Leczenie kanałowe w polu mikroskopu przeprowadza się więc wówczas, gdy krótko mówiąc, standardowe metody są niewystarczające lub zachodzi potrzeba ponownego leczenia kanałowego. Jest na pewno również rozwiązaniem zdecydowanie tańszym, niż usunięcie zęba i zastąpienie go implantem czy mostem protetycznym.

Rola mikroskopu w leczeniu kanałowym

Wykorzystanie mikroskopu stomatologicznego przy zabiegu, najprościej mówiąc, zwiększa widoczność. I tak jak w innych dziedzinach, kiedy widzimy więcej jesteśmy w stanie przeprowadzić całą operację dokładniej i lepiej.

W przypadkach trudnych, gdzie endodonta ma za zadanie udrożnienie całkowicie zamkniętych czy choćby bardzo wąskich kanałów korzeniowych użycie dodatkowej pomocy mikroskopu jest wielkim ułatwieniem. Należy też pamiętać, że poza głównymi i dodatkowymi kanałami korzeniowymi zęba mamy często do czynienia z ich rozgałęzieniami, które w tradycyjnym leczeniu często są niewidoczne dla lekarza. Podobnie w przypadku leczenia resorpcji korzeni zębów, gabinet stomatologiczny z powodzeniem może posiłkować się mikroskopem stomatologicznym, co jak już wspomnieliśmy, ogromnie zwiększa skuteczność.

Zabieg z wykorzystaniem mikroskopu

W jaki sposób endodonta przeprowadza kanałowe leczenie zęba pod mikroskopem?
W zasadzie wygląda ono podobnie jak tradycyjne leczenie kanałowe. Po znieczuleniu i zabezpieczeniu pola zabiegowego, czyli zęba przed dostępem śliny, lekarz otwiera ząb. Następnie specjalista uruchamia mikroskop stomatologiczny, umieszczając go tuż nad głową leżącego pacjenta. Urządzenie umożliwia dokładny wgląd do wnętrza zęba, a pacjent w zasadzie nie odczuwa znaczącej różnicy w samym przeprowadzeniu zabiegu, porównując go do tradycyjnego leczenia kanałowego.

Analogicznie po zabiegu mogą wystąpić typowe objawy, mające chwilowy charakter. Należy pamiętać, że po wykonaniu czynności związanych z zabiegiem endodonta zabezpiecza ząb tymczasowym opatrunkiem. Zaleca się w tym czasie unikanie gryzienia twardych pokarmów po stronie leczonego zęba. Jeśli chodzi natomiast o zabiegi pielęgnacyjne nie powinny one odbiegać od tych którymi poddawane są na co dzień pozostałe zęby, łącznie z regularnymi przeglądami u specjalisty.