Endodoncja – leczenie kanałowe zęba

Endodoncja, czyli leczenie kanałowe to jedna z najbardziej skutecznych metod leczenia zębów. Polega na całkowitym usunięciu miazgi (nerwu) z kanałów zęba, a następnie wypełnieniu powstałych przestrzeni specjalnymi materiałami.

Endodoncja obejmuje leczenie chorób związanych z:

  • miazgą (nerwem) zęba – stany zapalne, zgorzel
  • resorpcją zęba (rozpuszczanie) twardych tkanek zęba
  • tkankami okołowierzchołkowymi – ropnie okołowierzchołkowe, torbiele
  • zespoły endo-periodontalne – połączenie stanów zapalnych miazgi (nerwu) zęba z tkankami przyzębia (dziąsło, kość)

Jeżeli ząb wymaga leczenia kanałowego (endodontycznego) oznacza to, że w wyniku głębokiej nieleczonej próchnicy doszło do zapalenia miazgi zęba. Miazga zęba jest bardzo dobrze ukrwiona i unerwiona. Jest ona połączona z obiegiem całego organizmu czyli zakażenie miazgi jest sytuacją niebezpieczną nie tylko dla zęba, ale i dla całego organizmu – ma negatywny wpływ na serce, nerki i stawy, jak i również na inne narządy – a to wymaga podjęcia natychmiastowego leczenia.

Leczenie kanałowe zęba (endodontyczne) można zobrazować w czterech punktach:

1. Diagnoza – badanie pacjenta, wykonanie zdjęcia RTG w celu określenia ilości i kształtu korzeni oraz przebiegu kanałów wewnątrz korzenia.

diagnoza w leczeniu kanałowym

 

2. Oczyszczenie korony zęba – usunięcie mas próchnicowych i opracowanie dojścia do ujść kanałów.

Oczyszczenie korony zęba

 

3. Oczyszczenie zakażonych kanałów – tj.:

  • usunięcie zakażonej miazgi z każdego kanału
  • opracowanie i wygładzenie ścian kanałów
  • chemiczna dezynfekcja

Oczyszczenie zakażonych kanałów zęba

 

4. Wypełnienie oczyszczonych kanałów w korzeniach – kanały zostają wypełnione specjalnym obojętnym biologicznie preparatem. Zapewnia on szczelną barierę i skuteczną ochronę przed ponownym atakiem bakterii.

Wypełnienie oczyszczonych kanałów w korzeniach

W leczeniu kanałowym zęba najczęstszą trudność stanowi pokonanie dużego zakrzywienia kanału, które utrudnia a czasem uniemożliwia oczyszczenie kanału. Urządzeniem , które niemalże w pełni rozwiązuje ten problem jest MIKROSKOP ENDODONTYCZNY.

leczenie zęba pod mikroskopem

 

W gabinecie stomatologicznym Periogabinet wykonujemy prace na zlecenie z innych gabinetów z zakresu endodoncji mikroskopowej.