Profilaktyka stomatologiczna

Profilaktyka stomatologiczna to zapobieganie powstawaniu próchnicy, chorób dziąseł, parodontozy oraz innych schorzeń błony śluzowej jamy ustnej, nawet takich jak nowotwory. Prawidłowo stosowana pozwala osiągnąć najdoskonalsze efekty w postaci zdrowego, silnego uzębienia i pięknego, pełnego uśmiechu.

Profilaktyka stomatologiczna obejmuje następujące działania:

 • instruktaż higieny jamy ustnej – wskazówki, jak czyścić zęby, jakich używać past, szczotek i innych materiałów pomocniczych;
 • profesjonalne czyszczenie zębów – wykonanie scalingu (usunięcie kamienia z powierzchni zębów), polerowanie wyczyszczonych powierzchni, piaskowanie (jedna z metod wybielania);
 • lakierowanie – pokrywanie powierzchni zębów lakierem fluorowym w celu zapobieżenia występowania próchnicy oraz znoszeniu nadwrażliwości zębów;
 • lakowanie zębów – u najmłodszych pacjentów w okresie wymiany uzębienia zabezpieczenie lakiem szczelinowym – wydzielającym fluor – miejsca najbardziej podatne na próchnicę.

Warto stosować profilaktykę stomatologiczną, ponieważ:

 • Bakterie pozostawione na zębach tworzą osad i szorstką powierzchnię, która sprzyja coraz szybszemu i mocniejszemu przywieraniu kolejnych bakterii.
 • Po około 48 godzinach nieusunięty osad bardzo mocno przywiera do zęba, staje się twardy i jest prawie niemożliwy do usunięcia przez zwykłe szczotkowanie.
 • W ten sposób wyhodowaliśmy kamień nazębny i ten cykl powtarza się codziennie.
  • Kamień niszczy strukturę zęba, gdyż bakterie obecne w kamieniu produkują kwasy niszczące szkliwo – powodują próchnicę.
  • Kamień niszczy dziąsło wokół zęba. Bakterie wytwarzają również toksyny powodujące stan zapalny dziąsła wokół zęba. Dziąsło jest zaczerwienione i opuchnięte, krwawi przy szczotkowaniu, jest obolałe, pojawia się przykry zapach z ust. Zęby stają się żółte.
  • Kamień niszczy kość. Nieusuwany systematycznie kamień stopniowo pokrywa cały ząb, przesuwa się w wzdłuż korzenia w kierunku wierzchołka korzenia zęba. Więzadła łączące kość z zębem ulegają zniszczeniu. Stan zapalny z dziąsła przechodzi na kość, ząb zaczyna się ruszać
   …brak leczenia powoduje utratę zęba!

Rak jamy ustnej to groźna choroba. Często rozpoczyna się od niewinnie wyglądającej plamy czy przebarwienia błony śluzowej. Zajmujemy się diagnostyką wczesnego wykrywania zmian patologicznych błony śluzowej jamy ustnej, w tym zmian nowotworowych stosując testy ViziLite ® Plus. System ViziLite ® Plus z czynnikiem TBLUE pozwala na znacznie wcześniejsze wykrycie podejrzanych zmian i skierowanie pacjenta na biopsję, która ostatecznie zdiagnozuje stan błony śluzowej. Badanie jest proste, nieinwazyjne i niebolesne. Zajmuje około 10-15 minut.