Stomatologia estetyczna

Stomatologia estetyczna to nie tylko “białe plomby”, to także piękny kształt, położenie i kolor zębów oraz zdrowe dziąsła.

Stomatologia estetyczna to dziedzina stomatologii, która skupia w sobie:

Zabiegi wchodzące w ten zakres to:

  • leczenie próchnicy, wymiana starych zużytych wypełnień (kompozyty, amalgamaty) na nowe, kosmetyczne;
  • wybielanie zębów – zmianę koloru osiągamy już przez najprostszy zabieg – scaling i piaskowanie;
  • zmiana kształtu i koloru – to licówki (nakładki ) kompozytowe (wykonywane bezpośrednio w ustach pacjenta) i ceramiczne (wykonywane w pracowni protetycznej przez technika);
  • korony porcelanowe – ceramika napalana na metalu lub korony pełnoceramiczne.

Wszystkie w/w zabiegi wykonywane są w zależności od stanu uzębienia pacjenta.

Wybielanie zębów
Zęby ciemnieją wraz z wiekiem. Ponadto zmieniają swój odcień i kolor pod wpływem związków chemicznych występujących w kawie, herbacie, papierosach, winie, jagodach, barszczu i wielu innych. Związki te wnikają w głębokie struktury zęba powodując jego przebarwienie. Przebarwień tych nie można usunąć przez tradycyjne szczotkowanie. Zmianę koloru można osiągnąć już przez najprostszy zabieg – scaling i piaskowanie, które są wstępem do profesjonalnych zabiegów wybielania (przywrócenie jasnego koloru zębów). Zabieg profesjonalnego wybielania obejmuje użycie preparatów, które penetrują szkliwo, docierają do zębiny gdzie usuwają przebarwienia lub zmniejszają ich intensywność dzięki czemu kolor zęba jest jaśniejszy. Związki aktywne w preparatach to nadtlenki. Profesjonalne wybielanie pozwala bezpiecznie i trwale rozjaśnić kolor zębów nawet o kilka odcieni. Jednakże zabiegi te należy systematycznie powtarzać.

BARDZO WAŻNE! Przed zabiegiem wybielania należy wymienić nieszczelne wypełnienia na tymczasowe. Wypełnienia nie zmieniają swojego koloru pod wpływem środka wybielającego. Po ustabilizowaniu się nowego koloru, tj. po około 2 tygodniach, wypełnienia należy wymienić na nowe zgodne z nowym kolorem zębów. W wyniku wybielania może dojść do nadwrażliwości zębów, dlatego ważne jest, aby po zabiegu przeprowadzić fluoryzację zębów (więcej szczegółowych informacji w Periogabinecie u naszych lekarzy).